روزشمار کنگره
تا روز برگزاری همایش : پایان یافتتا پایان ثبت نام در همایش: پایان یافتتا پایان مهلت ارسال مقاله: پایان یافت


درباره همایش

این گردهمایی بین المللی با موضوع تغذیه ورزشی که یکی از مهم ترین موضوعات تاثیر گذار بر عملکرد ورزشی و همچنین در حفظ سلامت وپیشگیری از بیماریهای مزمن می باشد برگزار خواهد شد. موضوعات اصلی شامل جدیدترین مباحث علمی در زمینه نقش تغذیه صحیح در عملکرد ورزشی، مکمل های ورزشی و ارگوژنیک، آب و الکترولیتها و مدیریت وزن ورزشکار در ورزشهایی که دسته بندی وزنی دارند که توسط سخنرانان مدعوع خارجی و داخلی، ارائه و نتایج آخرین دستاوردهای علمی و تحقیقاتی توسط پژوهشگران داخلی و خارجی و پانلهای پرسش و پاسخ و سمپوزیومها جهت ایجاد محیطی برای  تبادل نظر و ارتقاء سطح عملکرد پزشکان، کارشناسان تغدیه و تربیت بدنی در ارائه رژیم های غذایی صحیح برای ورزشکاران، معرفی جدیدترین ابزار و وسایل ارزیابی وضعیت تغذیه ورزشکاران در این رشته، معرفی و برگزاری کارگاههای عملی و کاربردی در زمینه تعذیه ورزشی در اردوهای ورزشی، ورزشهای قدرتی، استقامتی و همچنین اهداء جوایز  پوسترهای برتر در سه روز برگزاری می باشد .

دکتر بابک شادگان

21 اسفند 1395

بابک شادگان
 

•    تاریخ تولد: 1347
•    محل تولد: مشهد
•    تحصیلات: دکترای «بیوفتونیک» از دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا


وقتی اولین بار چهره و نامش در فضای مجازی پخش شد، کسی فکر نمی کرد که یک ایرانی رییس کمیسیون پزشکی اتحادیه جهانی کشتی و پزشک رسمی مسابقات کشتی المپیک «ریودوژانیرو» باشد؛ با کلاهی بر سر و سبیلی که تصور ما را از یک پزشک مسئول در بزرگ ترین رخداد ورزشی دنیا، دگرگون می کرد. دکتر شادگان اما واقعا با پزشکانی که ما همیشه دیده ایم، تفاوت هایی جدی دارد. او یکی از اولین پزشکان ورزشی ایران است که تحصیلاتش را در انگلستان به پایان برده و بنیانگذار شماری از نهادهای مهم پزشکی- ورزشی در کشورمان بوده است.

 
 دکتر بابک شادگان، داوری در قامت یک پزشک

او از سال 2003 (1382) تا امروز، مسئول ارشد پزشکی کشتی گیران در مسابقات المپیک بوده است. وظیفه او آن قدر حساس و جدی است که حتی می تواند مثل یک داور ورزشکاری را- البته با دلایل پزشکی- از مسابقات کنار بگذارد یا دستور به توقف بازی بدهد. شغل داوطلبانه ای که او برعهده گرفته، یکی از خاص ترین شغل های دنیاست؛ چیزی بین ورزشکار بودن و پزشک بودن.

دکتر بابک شادگان از سال 2003 میلادی (1382) یعنی زمانی که از تخصص پزشکی ورزشی فارغ التحصیل شد، برای بزرگان ورزش کشتی و فوتبال کشورمان شناخته شد. او تنها پزشک ورزشی ایران در آن زمان بود و وجودش آن قدر اتفاق مهمی بود که کمیته های المپیک و پارالمپیک حاضر شدند هزینه تحصیل او را در آن رشته پرداخت کنند و بلافاصله بعد از بازگشتش به کشور، دو فدراسیون کشتی و فوتبال از او دعوت به همکاری کردند.
 
«وقتی درسم تمام شد به ایران برگشتم و پنج سال در کمیته ملی المپیک و پارالمپیک کار کردم. در همان زمان، راه اندازی و مدیریت اولین مرکز نوین پزشکی ورزشی کشور را که به همت مهندس هاشمی طبا بنا گذاشته شده بود، در آکادمی ملی المپیک به عهده گرفتم و به فاصله یک سال، سازمان ملی مبارزه با دوپینگ ایران را با حمایت مهندس مهرعلیزاده و کمک همکارانم پایه گذاری کردم.»

حضور در همایش های بین المللی مبارزه با دوپینگ، مسئولیت دیگری بود که بعد از بازگشت دکتر شادگان به ایران، به او محول شد. اما او حالا یک محقق پزشکی است و کار اصلی اش تحقیق در حوزه کاربرد تکنولوژی های هوشمند نوری در پزشکی است. او پزوهش هایی را سرپرستی می کند که به گفته خودش، تا چند سال دیگر منجر به ارائه روش های نوین تشخیص پزشکی خواهندشد.

«من و همکارانم در دانشگاه «بریتیش کلمبیا»ی کانادا مشغول کار روی سیستم های نوین تشخیص پزشکی و روش های جدید سنجش سلامت هستیم. طراحی و ساخت گجت های پوشیدنی که ضربان قلب، میزان آمادگی و کارایی عضلات و راندمان ورزشی و حرکات افراد را می سنجند، در حوزه تحقیقات ما قرار می گیرند. ما فعلا در بخش تحقیق و توسعه این تجهیزات و تکنولوژی های خاص کار می کنیم، اما اگر می خواهید نتیجه کارمان را ببینید، نباید زیاد عجله داشته باشید. محصول کار ما حداقل هفت تا هشت سال دیگر به بازار می آید، اما نتیجه ای که به دست می آید، ارزش این همه صبر را خواهدداشت.»

او در ریو چه می کرد؟

یکی از معروف ترین و آشناترین تصاویر منتشر شده از دکتر بابک شادگان که مدتی در فضای مجازی دست به دست شد، عکسی است که با یک کلاه ساده مشکی از او گرفته شده است. این عکس نام او را به عنوان رییس کمیسیون پزشکی اتحادیه جهانی کشتی و پزشک المپیک، بر زبان کاربران ایرانی فضای مجازی انداخت. «اتحادیه جهانی کشتی» (United World Wrestling) یا همان «فیلا»ی سابق که ورزش کستی را در سطح جهان مدیریت می کند و مسئولیت برگزاری تمامی مسابقات کشتی در سطح جهان را برعهده دارد، از کمیسیون های مختلفی تشکیل شده که یکی از آنها «کمیسیون پزشکی و مبارزه با دوپینگ» است.

اتحادیه جهانی کشتی هر چهار سال یک بار و معمولا بعد از پایان مسابقات المپیک در نامه ای خطاب به فدارسیون های ملی کشتی در کشورهای مختلف از آن ها می خواهد که نمایندگان شان را برای عضویت در کمیسیون های ورزشی اتحادیه کشتی از جمله کمیسیون پزشکی، معرفی کنند. هر کشور نماینده خود را به آن سازمان معرفی می کند. مدارک فرستاده می شوند و سوابق کاری نامزدها از طرف اتحادیه جهانی کشتی بررسی می شوند و درنهایت 14 نفر به عضویت کمیسیون پزشکی و مبارزه با دوپینگ در می آیند.
 
 دکتر بابک شادگان، داوری در قامت یک پزشک
 
بابک شادگان اولین عضو ایرانی این کمیته بود که از سال 2003 (1382) به عضویت این سازمان درآمد و عضویتش تا امروز، در هر دوره- سال ها به عنوان نماینده ایران و در سال های اخیر به عنوان نماینده کشور کانادا- تمدید شده است. این کمیته 14 عضو دارد که دو نفرشان از اعضای هیئت رییسه اتحادیه جهانی کشتی هستند که اغلب سررشته ای هم در رشته کشتی دارند. دکتر بابک شادگان وظیفه سرپرستی این گروه را برعهده دارد.

کار پزشکان ورزشی، وضع قانون و نظارت بر رعایت قانون است. وقتی صحبت از مبارزه با دوپینگ می شود هم، شاخک های این پزشکان علامت خطر را حس می کند. محل برگزاری برنامه ها، مسئولیت هر شخص، حیطه اختیاراتش و... از یک سال قبل مشخص شده است و هر کس می داند که ماموریت سال آینده اش چه زمانی و در چه کشوری خواهدبود. وقتی زمان و مکان برگزاری برنامه ها مشخص باشد، باید فاز بعدی پروژه را کلید زد.

در مسابقات ورزشی بزرگی مثل المپیک برای این که مشکلات حل نشده کمتری باقی بمانند، مدتی قبل از برگزاری مسابقات اصلی، رقابت های آزمایشی یا «Test event» برگزار می شود. برنامه آزمایشی المپیک ریو در ماه ژانویه 2016 (دی ماه 1394) برگزار شد. تمام گروه برگزاری مسابقات، کمیسیون ها و... در این برنامه دور هم جمع شدند و درست مثل وقتی که رقابت های المپیک در جریان است، برنامه را برگزار کردند.


«من در آنجا برای اولین بار تیم پزشکی ای را که باید با من کار می کردند، آموزش دادم. داوران، مسئولان فنی برگزاری مسابقات و گروهی از خود ورزشکاران هم در همین برنامه آمادگی کسب می کنند. در نتیجه، در زمان المپیک خیلی راحت تر و هماهنگ تر در کنار هم کار می کردیم.»


1334
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
کاربر گرامی در صورتی که ثبت نام نکرده اید ، با کلیک روی دکمه زیر در سایت ثبت نام نمایید . به کمک کنترل پنل خود می توانید از امکانات سایت استفاده کنید .


پوستر همایش
تماس با دبیرخانه
تلفن ثابت

98-3136616017+

نمابر

98-3136616021+

ایمیل
info@snc2017.ir
آدرس

اصفهان- خیابان ارباب - کوی شماره 7 - کدپستی: 8165815911

گالری
کاربر گرامی در صورتی که ثبت نام نکرده اید ، با کلیک روی دکمه زیر در سایت ثبت نام نمایید . به کمک کنترل پنل خود می توانید از امکانات سایت استفاده کنید .


سامانه مدیریت همایش های دانشگاه علوم پزشکی اصفهان